Zmiana dotycząca zakupów dokonywanych przez internet oraz poza lokalem

Zmiana dotycząca zakupów dokonywanych przez internet oraz poza lokalem

W dniu 25.12.2014 r. wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r. poz.827). Nowe regulacje zastąpią obowiązujące obecnie dwie ustawy, tj. ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz

o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Zmianie ulegają zasady dotyczące sprzedaży przez internet, na pokazach czy prezentacjach.

Nowa ustawa wydłuża termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorcy z dotychczasowych 10 do 14 dni. Bieg terminu na odstąpienie od umowy liczyć się będzie:

dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do   przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która:

  • obejmuje wiele rzeczy, które dostarczane są osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części;
  • polega na regularnym dostarczaniu rzeczy przez czas oznaczony – od objęcia w posiadanie pierwszej z rzeczy,

dla pozostałych umów – od dnia zawarcia umowy.

W przypadku rezygnacji z zakupów konsument poniesie koszty odesłania towaru, natomiast sprzedawca będzie zobowiązany do zwrotu oprócz ceny produktu również kosztu jego wysłania. Zwrotowi będzie podlegał koszt w najniższej kwocie, jaki w ofercie ma sprzedający.

Share This: